WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania

Letni city break. Te miasta trzeba zobaczyć

Sponsor wydania
Podróżowanie – zwłaszcza po Europie – nigdy nie było łatwiejsze. Nie musimy się też ograniczać do długich, wakacyjnych wyjazdów. Ciekawe urozmaicenie stanowią tzw. city breaki, czyli krótkie wyprawy, np. na weekend. Jakie kierunki warto wziąć pod uwagę i na czym można zaoszczędzić?

Najwygodniejsze połączenia? Zdecydowanie lotnicze, tym bardziej że siatki oferowane przez przewoźników i liczne promocje (nie tylko w tzw. tanich liniach) dynamicznie się rozwijają. A jakie miasta są godne rozważenia?

Lizbona – żółtym tramwajem wśród azulejos

Portugalska stolica to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Jej piesze zwiedzanie pozwala znacznie poprawić kondycję, ponieważ Lizbona leży na licznych wzgórzach. A jeśli odrobinę się zmęczymy, warto wskoczyć w kultowy żółty tramwaj – zwłaszcza najciekawszą linię nr 28. Atutem tego miasta jest także różnorodność atrakcji – od najstarszej dzielnicy Alfama z gęstą siecią klimatycznych uliczek przez elegancką Chiado, nadrzeczne Belém ze wspaniałym klasztorem Hieronimitów i słynną wieżą po jedno z najwspanialszych europejskich oceanariów. Z Lizbony bez problemu dotrzemy też nad Atlantyk.

Bergamo – urokliwy sąsiad Mediolanu

Wielu podróżników kojarzy Bergamo z ważnym lotniskiem, gdzie latają zwłaszcza tanie linie. Warto jednak dłużej pozostać w tej okolicy i za cel nr 1 obrać samo miasto. To prawdziwa włoska perełka z charakterystycznie położonym na wzgórzu Starym Miastem. Malownicze uliczki stanowią wspaniały pomnik historii, a mury obronne z czasów dominacji Wenecji dodają im uroku. W Bergamo spróbujemy też najlepszych dań kuchni włoskiej, a wizytę możemy połączyć z szybką wyprawą nad jezioro Como.

Z kartą kredytową Citibank World Mastercard® będzie to jeszcze korzystniejsze, bo możemy liczyć m.in. na zniżki na noclegi i wynajem aut u takich partnerów jak Booking.com czy Rentalcars.com. Ponadto w programie dla podróżników czekają liczne dodatkowe rabaty, nagrody i niespodzianki!

Co ważne, przez 3 lata nie ponosimy za kartę żadnych opłat, a dzięki niej nie musimy się też martwić o nadprogramowe wydatki.

staskuznecov@mail.rualta, ancient, architecture, beautiful, bergamo, bergamo italy, building, castle, cathedral, church, city, cityscape, construction, culture, destination, europe, exterior, heritage, historic, history, house, italia, italian, italy, landscape, lombardia, lombardy, medieval, mountain, old, outdoor, panoramic, skyline, spring, tourism, touristic, town, townscape, travel, valley, view, watercolor

Bergamo to jedno z najbardziej malowniczych włoskich miast. Warto tu wypożyczyć auto, korzystając ze zniżek z kartą kredytową Citibank World Mastercard®, i eksplorować okolicę

Autor: staskuznecov@mail.ru

Źródło: Adobe Stock

Budapeszt – szybka wizyta u bratanków

Sporym atutem Budapesztu jest na pewno geograficzna bliskość. Jednak na tym nie kończą się zalety jednego z najbardziej lubianych w Europie miast. Budapeszt zachwyca przede wszystkim wielkomiejską architekturą i pomnikami historii z okresu Austro-Węgier. Ale znajdziemy tu również zabytki średniowieczne, a nawet starożytne – w postaci pozostałości rzymskiego miasta Aquincum czy późniejsze, np. secesyjne. Budapeszt jest malowniczo położony nad Dunajem, co tylko dodaje mu uroku. Warto też skosztować pysznej miejscowej kuchni z bogactwem węgierskich win.

Obca i nietypowa, bo tylko lokalna, waluta forint? Żaden problem! Z kartą kredytową Citibank World Mastercard® możemy liczyć na zwrot prowizji bankowej za przewalutowanie dla dwóch wybranych 30-dniowych okresów, co daje nawet 60 dni w roku przez kolejne trzy lata. Oznacza to, że karty możemy używać tak jak w Polsce, nie martwiąc się o dodatkowe koszty.

Ponadto specjalna oferta na Raty w Karcie umożliwia wygodną spłatę wydatków poniesionych m.in. na hotele, biura podróży czy bilety lotnicze z niższym oprocentowaniem (10,46 proc. zamiast 22,54 proc.). Możemy też skorzystać z kredytu 0 proc. nawet do 56 dni dla transakcji bezgotówkowych. Co więcej, w ofercie cashback możemy liczyć na zwrot środków w wysokości 200 zł. Wystarczy zrobić kartą 10 transakcji lub wydać 500 zł w każdym miesiącu przez rok od zawarcia umowy.

Ryga – od średniowiecza do secesji

Łotewska stolica jest jednym z najpiękniejszych nadbałtyckich miast. Szczególne wrażenie robi pięknie odrestaurowana i częściowo podźwignięta z wojennych gruzów starówka – ze słynnym Domem Bractwa Czarnogłowych na czele. Na każdym kroku można tu natknąć się na zabytkowe bramy, malownicze place i kamienice, zabytkowe dziedzińce czy stare spichlerze. Poza tym Ryga słynie z ogromnej liczby secesyjnych budynków. Szacuje się, że jest ich ok. 800!

Stambuł – dwa kontynenty w jeden weekend

Mimo że Stambuł jest miastem ogromnym, większość najciekawszych zabytków skupiona jest w historycznej jego części, którą można zwiedzić w kilka dni. Trzeba przyznać, że atrakcji tu nie brakuje! W Stambule zachowały się wspaniałe pomniki historii z czasów rzymskich, bizantyjskich i osmańskich. Nie można pominąć słynnej świątyni Hagia Sophia, Błękitnego Meczetu, zespołu pałacowego Topkapi, unikalnej podziemnej Cysterny Bazyliki czy wyróżniającej się w panoramie miasta wieży Galata. Stambuł warto oglądać także z wód, które z wielu stron go oblewają. Poza tym wskakując na prom, funkcjonujący jako komunikacja miejska, szybko zmienimy kontynent i odwiedzimy Azję. Chociaż loty do tego tureckiego miasta nie zawsze są najtańsze, to jednak koszty na miejscu – zarówno za noclegi, jak i za wyżywienie – są wyraźnie niższe niż w przypadku wielu innych europejskich miast.

Co ciekawe, korzystając z karty Citibank World Mastercard® i usług concierge, zyskujemy pomoc przy rezerwacji i zakupie biletu lotniczego i hotelu oraz wynajmie samochodu.

Drezno – klimat Florencji północy

Niemieckie Drezno jest miastem niezwykłym. Udało mu się podnieść z ogromnych wojennych zniszczeń (dobry przykład dała Warszawa), dzięki czemu dziś możemy tam podziwiać imponujące zabytki zwłaszcza z okresu baroku i rokoka.

Warto zobaczyć m.in. wspaniały pałac Zwinger, Galerię Obrazów Starych Mistrzów, czyli jedną z największych europejskich kolekcji sztuki czy zjawiskowy kościół Marii Panny. Co ważne, do Drezna nie musimy lecieć samolotem – szybko dotrzemy tam pociągiem, zwłaszcza z zachodniej Polski.

Sztokholm – malownicza metropolia na wyspach

Charakterystyczne usytuowanie szwedzkiej stolicy sprawia, że niekiedy nazywana jest jedną z Wenecji północy. To miasto pełne zabytków, dużej ilości zieleni i ducha skandynawskiej metropolii.

Nie można pominąć świetnie zachowanego Starego Miasta, jedynego w swoim rodzaju muzeum z pięknie odrestaurowanym XVII-wiecznym okrętem Vasa, wspaniałego skansenu na wyspie Djurgården (zwanego po prostu Skansen – to od niego pochodzi nazwa tego typu atrakcji) czy interaktywnego, nowoczesnego Muzeum Abby. Atrakcją samą w sobie jest też sztokholmskie metro.

Saloniki – od Bizancjum po współczesne rozrywki

Swego czasu Saloniki były drugim najważniejszym miastem Cesarstwa Bizantyjskiego. Do dziś zachowało się tam mnóstwo unikalnych zabytków z tego okresu. Co ważne, nie jest to miasto szczególnie zatłoczone, bo jednak w przypadku Grecji uwaga większości turystów kieruje się do Aten czy w stronę wysp. Na miejscu znajdziemy wspaniałe pomniki historii i muzea sztuki, ale też mnóstwo tętniących życiem barów i restauracji.