WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania

Kup teraz, zapłać później. Latem ta opcja jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności

Sponsor wydania
Masz konkretne pomysły urlopowe, ale możliwości budżetowe niekoniecznie pozwalają na ich realizację? W takiej sytuacji nie musisz od razu rezygnować z marzeń. Istnieją bowiem sposoby na ich sfinansowanie i wcale nie oznacza to klasycznych pożyczek. Dobrym rozwiązaniem jest właściwie wybrana karta kredytowa, która zapewnia sporo korzyści.

Wokół tematu wydatków wakacyjnych narosło sporo mitów. Co rusz można natrafić na poradniki, które przestrzegają przed używaniem karty kredytowej za granicą czy wręcz do tego zniechęcają. Jak jest naprawdę? Wszystko zależy od karty, której używamy, a dokładniej od zasad, jakie ona oferuje. Stawiając na właściwą opcję, możemy nie tylko wygodnie zrealizować swoje plany wakacyjne, lecz także zadbać o oszczędności tam, gdzie nawet byśmy się tego nie spodziewali.

Gotówka na wakacjach czy karta?

Standardowy scenariusz? Przed wyjazdem za granicę przygotowujemy odpowiednią kwotę w walucie lokalnej. Oznacza to oczywiście konieczność wymiany złotówek, co można zrealizować chociażby w pobliskim kantorze. Tu już jednak pojawiają się pierwsze straty, bo kursy wymiany walut są tak skonstruowane, że zapłacimy nieco więcej za operację, niż wskazuje aktualny kurs walutowy.

Poza tym podróżowanie z dużą ilością gotówki w popularnych miejscach turystycznych nigdy nie jest bezpieczne. Kradzieże są jednym z najczęściej popełnianych przestępstw, zwłaszcza w miejscach zatłoczonych i przy topowych atrakcjach. Oczywiście kartę kredytową również możemy stracić, ale wtedy błyskawicznie ją zablokujemy i nikt z niej nie skorzysta. Możemy ją też dodać do telefonu (Google lub Apple Pay), a wiemy, że komórek pilnujemy lepiej niż portfela.

Nie zawsze też jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować, ile gotówki będziemy potrzebowali. A gdy np. jej zabraknie, możemy spodziewać się większych nakładów, chociażby w przypadku wypłaty z zagranicznego bankomatu za pomocą polskiej karty (koszty przewalutowania, prowizje itp.). Jeżeli zaś kupimy w kantorze za dużo gotówki to wracamy z obcą walutą i tracimy na jej sprzedaży.

Jak na tym tle przedstawia się korzystanie z karty kredytowej? Przede wszystkim mamy w zanadrzu wygodne narzędzie do dokonywania płatności, a także linię kredytową na wypadek niespodziewanych wydatków. Co zaś z kosztami przewalutowania? Tu często pojawia się ostrzeżenie, że ich nie unikniemy, przez co karta kredytowa nie jest najlepszą opcją na wakacjach.

Wszystko zależy oczywiście od konkretnej karty. Teraz dzięki nowej Ofercie Citibank World Mastercard® możemy liczyć na zwrot prowizji bankowej za przewalutowanie dla dwóch wybranych 30-dniowych okresów. W praktyce daje to nawet 60 dni w roku i możliwość korzystania z karty jak w Polsce.

Sposób na udane wakacje? Korzystne raty

Karta kredytowa to także rozwiązanie finansowe, które zapewnia dużą elastyczność. Możemy z niej korzystać zarówno na etapie organizowania podróży, jak i później, będąc już na miejscu. Co ważne, nie musimy się martwić późniejszą spłatą, bo także tu można liczyć na rozwiązania przyjazne dla budżetu. Przede wszystkim mamy do 56 dni na spłatę środków bez dodatkowego oprocentowania.

Jeśli jednak potrzebujemy na to więcej czasu, w przypadku oferty Citibank World Mastercard® oferowana jest też opcja zastosowania rat z niższym niż standardowo oprocentowaniem. RRSO to 10,46 proc. zamiast standardowych 22,54 proc. (oferta Raty w Karcie). Dzięki temu z jednej strony za wakacje (noclegi, bilety lotnicze czy obsługę biura podróży) wygodnie zapłacimy później, a z drugiej nie musimy się martwić o wysokie prowizje i dodatkowe opłaty.

Takie rozwiązanie różni się od coraz popularniejszej opcji BNPL (buy now, pay later), w której termin odroczonej płatności jest ściśle określony, a nie zawsze możemy skorzystać z rat, tym bardziej z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Warto pamiętać, że współcześnie w niektórych miejscach przyjmowane są tylko płatności kartą. Dotyczy to m.in. hal i marketów z szeroką ofertą gastronomiczną czy niektórych muzeów i galerii.

Warto pamiętać, że współcześnie w niektórych miejscach przyjmowane są tylko płatności kartą. Dotyczy to m.in. hal i marketów z szeroką ofertą gastronomiczną czy niektórych muzeów i galerii.

Autor: Didier Marti

Źródło: Adobe Stock

Dodatkowe zniżki i benefity

Na tym zresztą nie koniec potencjalnych korzyści, jakie przynosi karta kredytowa na wakacjach. W przypadku Citibank World Mastercard® możemy również liczyć na atrakcyjne zniżki np. przy rezerwowaniu noclegów czy wynajmowaniu samochodów. Wśród partnerów karty są bowiem takie popularne platformy dla podróżników jak m.in. Booking.com czy Rentalcars.com.

Benefity w ramach Citi Specials dotyczą prawie 300 partnerów w ponad 5 000 miejsc. Co więcej, serwis concierge dla użytkowników karty zapewnia pomoc m.in. przy zakupie biletu lotniczego, rezerwacji hotelu albo wynajmie samochodu. Z kolei w programie Mastercard® Bezcenne® Chwile używając karty, zbieramy punkty, które później możemy wymienić na nagrody.

Zainteresowany? Sprawdź ofertę specjalną "Podróżuj i zyskuj z Kartą Kredytową Citibank World Mastercard".