WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania

Aktywne wakacje. Tego koniecznie musicie spróbować

Sponsor wydania
Leniwe plażowanie wydaje się za monotonne, a przy tym marzą wam się wspaniałe widoki i odrobina przygody? Przecież podczas wakacji zawsze możecie spróbować różnych aktywności zarówno na wodzie, lądzie, jak i w powietrzu! Wybraliśmy dla was kilka propozycji w popularnych miejscach turystycznych.

Aktywności sportowe na świeżym powietrzu można połączyć z eksplorowaniem zabytkowych miejsc oraz próbowaniem lokalnej kuchni. A co w sytuacji, gdy pewnym ograniczeniem jest budżet? I temu w łatwy sposób można zaradzić!

Żeglowanie po wodach żupanii zadarskiej

Chorwacja wyróżnia się pięknym, długim i zróżnicowanym wybrzeżem. Znajdziemy tu zarówno piękne plaże, jak i malownicze wyspy, półwyspy, zatoki, a nawet łańcuchy górskie. Do tego dochodzą pełne zabytków, klimatyczne miasta, takie jak choćby Zadar. I to właśnie żupania zadarska, czyli region administracyjny obejmujący to miasto, zasługuje na szczególną uwagę miłośników żeglowania. Już samo to, że miejscowy archipelag składa się z ok. 300 wysp, robi wrażenie. Z wody natomiast można podziwiać całą jego różnorodność z dziką przyrodą, ukrytymi zatoczkami, niezamieszkałymi wysepkami, wioskami rybackimi oraz miasteczkami.

A co, gdy dłuższy rejs wydaje się poza waszym zasięgiem? Warto wtedy wspomóc się wygodnym narzędziem, jakim jest karta kredytowa Citibank World Mastercard® (przez 3 lata dostępna za 0 zł). Środki wykorzystane podczas wakacji, m.in. na rezerwację hoteli, usługi biur podróży czy zakup biletów lotniczych, można spłacić w ratach o niższym oprocentowaniu (oferta Raty w Karcie) z RRSO 10,46 proc. zamiast standardowych 22,54 proc. Co więcej, posiadacze karty mogą też skorzystać z kredytu 0 proc. nawet do 56 dni dla transakcji bezgotówkowych.

Z wody na ląd... Chorwacja słynie z malowniczych miast, miasteczek i osad rybackich, w których nie brakuje wspaniałych zabytków architektury i atrakcji.

Z wody na ląd... Chorwacja słynie z malowniczych miast, miasteczek i osad rybackich, w których nie brakuje wspaniałych zabytków architektury i atrakcji.

Źródło: Adobe Stock

...I odwrotnie. Chorwacja to także niezliczone wyspy i wysepki oraz malownicze zatoczki i plaże. Warto je podziwiać z wody i pokładu łodzi.

...I odwrotnie. Chorwacja to także niezliczone wyspy i wysepki oraz malownicze zatoczki i plaże. Warto je podziwiać z wody i pokładu łodzi.

Autor: Pavel Nesvadba

Źródło: Adobe Stock

Rafting kanionem rzeki Tara w Czarnogórze

A może zamiast spokojnych wód na wybrzeżu marzy wam się trochę więcej aktywności i dynamiki? Warto wtedy skierować oczy na niewielką Czarnogórę, gdzie znajduje się malowniczy kanion rzeki Tara – najgłębszy w Europie! Jego długość to 82 km. W kanionie czekają na was efektowne skalne i kamieniste progi, piaszczyste plaże oraz wysokie klify, a także ponad 80 jaskiń. Rejon ten jest objęty ochroną Parku Narodowego Durmitor, znajduje się też na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co ważne, ten dość popularny szlak raftingowy nie został jeszcze dotknięty masową turystyką. Wspaniałe widoki i doskonała przygoda gwarantowane!

Na oceanicznej fali – surfowanie w Portugalii

Pozostając w temacie sportów wodnych, wędrujemy nad Atlantyk. W Portugalii znajduje się wiele miejsc wprost stworzonych dla surferów. Jednym z nich jest niewielkie miasto Nazaré w środkowej części kraju. Kiedyś była to typowa osada rybacka, która do dziś kontynuuje te tradycje. Z uwagi na imponujące fale oceaniczne Nazaré szczególnie pokochali miłośnicy surfingu. Oczywiście kilkudziesięciometrowe, wzburzone ściany wodne to warunki tylko dla odważnych profesjonalistów, niemniej w sezonie wiosennym i letnim ocean jest znacznie spokojniejszy. Wtedy nawet początkujący mogą śmiało wypływać na szersze wody. Inne godne polecenia portugalskie miejscówki to m.in. malownicza Ericeira leżąca ok. 35 km od Lizbony czy niewielkie Sagres znajdujące się w pobliżu południowo-zachodniego krańca Europy, czyli pięknego Przylądka św. Wincentego z okazałymi klifami.

Wysokie loty w Bassano del Grappa

Bassano del Grappa leży w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecji Euganejskiej i u stóp Prealp Weneckich. Jego historia sięga starożytności, co też widać m.in. w zachowanych zabytkach. Dziś miasto znane jest przede wszystkim jako swoista mekka paralotniarstwa. Szacuje się, że w ciągu roku jest tu ok. 300 lotnych dni. Co ważne, to idealne miejsce zarówno dla zaprawionych paralotniarzy (zdarzają się loty stąd aż do Słowenii czy Chorwacji!), jak i początkujących, którzy marzą o wzbiciu się w powietrze. A jeśli zejdziemy na ziemię, także nie zabraknie atrakcji w okolicy. Warto skosztować chociażby z lokalnej grappy i eksplorować bogate w zabytki miasta. Szczególnie blisko stąd do Vicenzy ze wspaniałą architekturą palladiańską, ale też do Padwy, Wenecji, Werony czy Trydentu.

Balonem nad Kapadocją

Loty balonem można wykonywać w różnych miejscach, jednak z tej aktywności słynie szczególnie turecka Kapadocja. To region o zjawiskowym ukształtowaniu terenu, z licznymi formacjami skalnymi, które tworzą niemal księżycowy krajobraz. Znajdują się tu też wiekowe podziemne miasta z mieszkaniami wydrążonymi w skałach. Widok z góry na Kapadocję zapiera dech w piersiach, dlatego nie ma się co dziwić, że taką popularność zdobyły tu loty balonami. Najpiękniejsze widoki można podziwiać o wschodzie słońca, tak więc trzeba się nastawić na wczesną pobudkę!

Jeżeli lot balonem wydaje się wam być poza waszym zasięgiem finansowym, skorzystajcie z karty kredytowej Citibank World Mastercard®. Nie musicie się martwić kosztami przewalutowania – możecie bowiem liczyć na zwrot prowizji dla dwóch wybranych 30-dniowych okresów, czyli w sumie nawet dla 60 dni w roku.

Wspinaczka w Gorges du Tarn

Opcji wspinaczkowych w Europie jest mnóstwo, jednak ciekawym doświadczeniem może być eksplorowanie mniej popularnych miejscówek, takich jak francuski rejon Gorges du Tarn. To Masyw Centralny zlokalizowany stosunkowo niedaleko granicy z Hiszpanią. Główną jego atrakcją jest malowniczy wąwóz Tarn ciągnący się przez 35 km. Na tej długości znajdują się wejścia o różnych stopniach trudności, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie – zależnie od kondycji fizycznej czy poziomu zaawansowania. A jeśli wspinaczka okaże się za dużym wyzwaniem, możecie wybrać spływ kajakowy czy po prostu podążać wzdłuż zjawiskowych tras trekkingowych.

Z kartą kredytową Citibank World Mastercard® w każdym ze wskazanych miejsc możecie liczyć m.in. na zniżki na noclegi i wynajem aut u takich partnerów jak Booking.com czy Rentalcars.com. Możecie też zbierać punkty i wymieniać je na nagrody u partnerów (H&M, Douglas, W.Kruk i Sphinx) oraz na ich równowartość w programie Mastercard® Bezcenne® Chwile. A w ofercie cashback możecie liczyć na zwrot środków w wysokości 200 zł. Wystarczy wykonać kartą 10 transakcji lub wydać 500 zł w każdym miesiącu przez rok od zawarcia umowy.

Sprawdźcie ofertę specjalną "Podróżuj i zyskuj z Kartą Kredytową Citibank World Mastercard".